Csontritkulásról

Kérdések és válaszok a csontritkásról

Mi az a csontritkulás?

Akkor alakul ki csontritkulás, ha a csontokat felépítő és lebontó folyamatok egyensúlya felbomlik (lassabban épül fel, mint amilyen gyorsan lebomlik).

Mi vezet a kialakulásához?
Elsődleges csontritkulás esetén a menopauza kapcsán (az ösztrogén a csont felépítését támogatná) vagy az életkor előrehaladtával alakul ki.
Másodlagos csontritkulás esetén egy betegség következményeként jön létre (pajzsmirigy problémák, mellékvesekéreg túlműködés, rheumatoid artritis, emésztései- felszívódási zavarok, autoimmun betegségek, csontvelő betegségek, szteroid kezelések, mozgásképtelenség esetén stb.)

Milyen tünetei vannak?
A csont sűrűségének és mésztartalmának csökkenésével a csontok teherbíró képessége lecsökken és sérülékenyebbé válnak. Kisebb erőbehatás következményeként is repedések vagy törések jönnek létre.

Hol alakulhat ez ki?
Ez tipikusan érinti a gerinc csigolyáit, a csuklót, a bordákat és a combnyakat. Ezeknek a csontoknak a szerkezeti felépítése és az őket érő terhelés következményeként fokozódik a törések gyakorisága.

A gyógyulási folyamatok eltérőek ilyen esetben?
Igen. Sajnos nem csak a törések gyakorisága nő meg, ezzel párhuzamosan a törött csontok gyógyulásához is több időre van szükség a lassabb csont felépítés miatt. Továbbá az alapbetegég vagy az életkorból adódó rosszabb keringés is lassíthatja a folyamatot. Minden olyan tényező ami fokozza a csontritkulást (pl. mozgásszegény életmód, helytelen táplálkozás stb.) az mind negatívan befolyásolja a sérült csont regenerálódását.

Milyen kezelésre van szükség?

Mind a megelőzés mind a kezelés esetén kiemelt szerepet kap a testmozgás. Megelőzésként a testmozgás növeli a csonttömeget, hiszen nem mindegy, hogy mekkora az ún. csúcs csonttömeg, amiből majd később veszíteni fogunk. Továbbá a mozgás fokozza a csont felépítéséért felelős folyamatokat. Természetesen a megfelelő táplálkozás mellett, illetve a csont lebontását gyorsító folyamatok (pl. dohányzás) mellőzésével a leghatékonyabb a terápia. Sok esetben orvosi kezelés is szükséges gyógyszer/injekció / étrendkiegészítő / fűző stb. formájában, valamint a rendszeres kontroll vizsgálatok kiemelt szerepet kapnak.

Bármilyen testmozgást végezhetek?
Mivel a csontok a megszokotthoz képest könnyebben szenvednek sérülést, ezért nem mindegy milyen terhelésnek tesszük ki a pácienst. Akár az aktuálisan eltört csont akár az általános csontritkulás kezelése a cél, mindenképp képzett gyógytornászra van szükség, aki képes az orvos által megvizsgált csontsűrűség mérés alapján eldönteni melyik testhelyzet/ tornagyakorlat milyen erősségű kivitelezése javasolt biztonságosan. Könnyed átmozgatás esetén pl. nordic walking, tánc, úszás esetén képzett edző szükséges, aki mindenképp tájékoztatva van az állapotról, illetve szakorvossal/ gyógytornásszal egyeztetni célszerű a mozgásforma típusáról.

Nem is emlékszem, hogy eltört volna a gerincem? Hogy lehet ez?
Súlyosabb esetekben a csontok törése és repedése spontán is bekövetkezhet egy látszólag banális esemény hatására (hason fekvés, tüsszentés). Mivel nem köthető egy konkrét traumához/eséshez, nem tűnik fel a törés időpontja, csak a kialakult fájdalomra lesz figyelmes, ami a törésből, vagy az azt körülvevő izmok feszüléséből adódik. Továbbá a csontokon tapasztalt elváltozások nem csak egy konkrét erőbehatásnak köszönhetően jöhetnek létre, hanem rendszeres apró sérülésekből mikro -repedésekből is származhatnak.

Nem szeretnék görbe lenni. Elkerülhető?

A csigolyák szerkezetéből adódóan azok elülső része sérülékenyebb egy ék alakban. Ezért fog a jellegzetes görnyedt testtartás létrejönni. A nagy mértékű görnyedtség tovább ront a gerinc terhelésén, fokozza az egyensúlyvesztés- esés kockázatát és kész az ördögi kör. Időben diagnosztizált csontritkulás - vagy idejében elkezdett megelőzésnek köszönhetően ezek a mikro repedések száma vagy esélye csökkenthető.

Hogyan segít a torna?
A torna gyakorlatok egyrészt izom erősítésből, egyensúly fejlesztésről szólnak, célzottan a fokozott törékeny állapot figyelembevételével, valamint előtérbe kerülnek az álló testhelyzetben végzett mozgások- aerobik, tánc, túra stb. amik a gravitációt kihasználva segítik a csont megfelelő terhelését ezáltal a csont szerkezetének ellenállóbb felépülését, fokozzák a keringést, ezzel a felszívódást és regenerálódást elősegítve, növelik a tüdőkapacitást ami a görnyedt testtartás következményeként lecsökken valamint csökkenti a fájdalmakat.

Jó ha úszok?

Természetesen az úszás/ vízi torna is kiváló mozgásforma, izomerősítő, ízület kímélő, tüdőkapacitás növelő, egyensúlyfejlesztő, keringésfokozó hatása miatt viszont a gravitáció jótékony csontterhelő hatása itt nem érvényesül. ideális esetben az úszást kiegészíti valamilyen nem vízi- álló torna is. (kivételt képezhet súlyosabb állapot)

Járhatok masszázsra vagy manuálterápiára?
A csontritkulás a sérülékenyebb állapot miatt nagyobb körültekintést igényel. Fokozottan figyelni kell a megfelelő fogásokra, azok megfelelő erősségére, az ehhez szükséges testtartásra/ fekvésre stb. Amennyiben végzett szakember (gyógymasszőr, gyógytornász, orvos) végzi a terápiákat, aki meg tudja ítélni a biztonságos fogásokat, úgy bátran igénybe vehetőek ezek a szolgáltatások. A lehetséges sérüléseket mindenképp el kell kerülni, ezét egyes fogások akkor sem végezhetőek el, ha azt a beteg fájdalma egyébként indokolná. Gondatlan, nem megfelelő végzettségű kezekben súlyos sérülések szerezhetőek.

Meddig kell tornázni vele?
Sajnos a szervezetnek egy megváltozott működéséről van szó, ezért a konkrét csont törésénél annak meggyógyulásáig (csont összeforrás, funkció visszaállítás) kell tornázni, az általános állapot javítása érdekében viszont életvitelszerű, rendszeres testmozgás javasolt.

Javítható?
Megfelelő életmóddal a csont sűrűség mérések eredményein bizonyos mértékű javulás látható, de ugyanilyen fontos a romlás megakadályozása is!

Zsíros Brigitta gyógytornász, manuálterapeuta

CÍM

1214 Budapest, Kossuth Lajos utca 117.

TELEFON

+36-20-478-2889

E-MAIL

zsirosbrigitta@gmail.com

Nyitvatartás

Előzetes telefonos bejelentkezés szükséges!


HÉTFŐ

08:00 - 11:00

KEDD

Zárva

SZERDA

08:00 - 11:00

CSÜTÖRTÖK

Zárva

PÉNTEK

08:00 - 11:00

SZOMBAT

Zárva

VASÁRNAP

Zárva


Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el