Csak 10 perc! Mennyit számít?

Csak 10 perc (pl. a bébikompban) az csak nem számít? Vagy mégis?

Testünk alkalmazkodik. Mindenhez. Ez a képessége elengedhetetlen fontosságú. Ez teszi lehetővé, hogy alkalmazkodni tudjunk egy sérüléshez, egy új cipőhöz, egy új irodai székhez vagy egy új autóhoz.Az, hogy ezt milyen gyorsan tudjuk megtenni függ a szöveteink (fascia) rugalmasságától. Ezt általában nagyban befolyásolja az életmódunk, a folyadék bevitelünk, a sportolási szokásaink, munkahelyi terhelésünk, és az életkoruk is. 
Mennyi inger kell ahhoz, hogy ez az alkalmazkodás létrejöjjön?Ez konkrét percben nem mérhető adat, de elsősorban a nagy vagy a hosszú időn keresztül fennálló vagy a rendszeres inger tudja ezt kiváltani. 
Nagy inger pl. egy hirtelen esés. Folyamatos pl. egy gipsz miatt megváltozott mozgás, rendszeres pedig a minden napi apró mozdulataink. 
Akinek pl. derék panaszai vannak, a lelkére köti az orvosa/ gyógytornásza, hogy reggel hogyan kel fel az ágyból. Hiszen minden nap felkel, ugyan csak egyszer, de mivel rendszeres, ezért befolyásolja a gerince állapotát. 


Miért becsapós ez a csak 10 perc? 
Mert olyan picinek tűnik. És ha ez egyetlen egyszer 10 perc csak, akkor valóban az is. De a testünk a nap végén nem nullázódik, és holnapra már 20 lesz, holnaputánra 30. Persze az arány a többi ingerhez képest ugyanannyi marad, de a rendszeres ismétlődő hatások miatt, újra és újra ugyanabba az irányba terhelődik a szövet. Ez pedig előbb- utóbb hatást fog kiváltani. Hétköznapokon azt mondjuk erre, hogy a testünk emlékszik.

Ez miert jó?

Mert napi 10 perc torna is számít. Elég nagy bajban lennénk ha nem így lenne. Másképp nem tudnék eredményt elérni egy páciensnél. A kezelések 1-2 hetente 50 percesek, a házik eleinte napi 10 perc. Majd egy- egy testtájra 5-10 perc, és ezek összeadódásával lesz a teljes torna 40 perc akár. De egy terület nem kap ennél sokkal több ingert. Vállalkozó kedvűek tegyenek egy próbát! 

Válasszatok ki egy gyakorlatot - bármit: hasizom, guggolás, plank, fekvőtámasz, spárga... Bármit. Amit minden egyes nap 10 percig csináltok. Ugyanazt. Csak 10 percig. Meglepően hamar, pár hét alatt változást fogtok tapasztalni - a fent említett tényezők miatt ki hamarabb, ki később.
Természetesen minél több időről beszélünk, annál nagyobb gyorsabb eredményt kapunk, legyen az 4 x 10 perc, vagy 40 perc terhelés. 
Látjuk már, hogy ez a csak 10 perc nem is elhanyagolható. Legyen szó akár sportról, terápiáról, vagy káros hatásokról. 

Mi befolyásolja még nagyban ezt az alkalmazkodást?

A többi inger/ hatás. 
Ha én sokat ülök, majd nap végén ezzel ellentétes hatást gyakorlok pl. az ülés hatására rövidült csípőhorpasz izomra, akkor ellensúlyozni fogja a "káros" ülést. De ha 10 percet tornázom összesen, de mellette 16 órában borzalmas testtartással ülök, persze jobb lesz mintha semmit sem mozognék, de a fő irányt az egész napos testtartásunk határozza meg, mert nincs elég azt ellensúlyozó erő (nyújtás, erősítés). 

Tehát, az hogy egy gyakorlat ki tudja-e fejteni az előnyös vagy éppen hátrányos hatását, attól függ, hogy éppen az adott személy milyen genetikával (alapvető szöveti alkalmazkodással) született és milyen egyéb más tényezők segítik vagy hátráltatják. Pl. más betegségek mint egy fokozott reflex, vagy egy gerincferdülés. Így már kezdjük érteni, hogy miért lesz valakinek hamar látványos a hatás, valakinél elhanyagolhatóbb.

A kisgyermekek (az előző bébikompos poszt kapcsán) egy picit ennél is fogékonyabbak. 
Hiszen rugalmasak, hidratáltak, még nincs semmilyen letapadás, se kompenzáció. Tehát ők alapvetően is hamarabb éreznek meg ilyen hatásokat (persze náluk is vannak különbségek az eddigi szempontok szerint). Épp emiatt egy babánál sokkal könnyebb látványos eredményt elérni kezelés során, mint egy felnőttnél. Viszont a babáknál az a bizonyos többi inger, jelentősen kisebb. Ha én mint felnőtt "egészségtelenül" állok 10 percet, de a nap többi részében nem, az egész más hatású, mintha egy baba áll "egészségtelenül" 10 percet, mivel ő a nap többi részében nem kap más ingert az állásról. Ez az egyetlen amivel találkozik ha állásról van szó. Nincs ezt ellensúlyozó ellentétes irányú (pl. a csípő horpasz izomra egy nyújtó) hatás. 
Ráadásul mi felnőttek egy már kialakult görbülettel, kialakult boltozattal, kialakult mozgás- és járásmintával rendelkezünk. Ők még nem. Mozgásuk fogja alakítani a gerinc görbületét a terhelés függvényében. 
Ilyen esetben az első és egyetlen inger az állásról és a járásról az a testtartás lesz, amit pl. a bébikompban kap, rendszeresen. Természetesen nem mindegy, hogy egy ülni sem tudó 4 hónaposról, vagy egy állni tudó 12 hónaposról van e szó, és a már korábban említett genetikai is szerepet játszik. 
Ehhez adódnak hozzá a kúszás - mászás hiánya vagy megléte, esetleges repülőzés, ferde nyak tartás és sorolhatnám.

Amint látjuk, sok mindenen múlik, hogy egy negatív vagy pozitív tényező érvényesülni tudjon. Ha nem érvényesül, az nem az adott tényező hatását kérdőjelezi meg, csupán a többi hatás együttes érvényesülése során ellensúlyozódik az. 

Számít a 10 perc? Igen, számít!  


Zsíros Brigitta gyógytornász, manuálterapeuta

CÍM

1214 Budapest, Kossuth Lajos utca 117.

TELEFON

+36-20-478-2889

E-MAIL

zsirosbrigitta@gmail.com

Nyitvatartás

Előzetes telefonos bejelentkezés szükséges!


HÉTFŐ

08:00 - 11:00

KEDD

Zárva

SZERDA

08:00 - 11:00

CSÜTÖRTÖK

Zárva

PÉNTEK

08:00 - 11:00

SZOMBAT

Zárva

VASÁRNAP

Zárva


Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el