Az ülése hatása a testünkre 4.rész

Az ülő munkavégzés során nyakunk helyzete jelentősen megváltozik. A változás szinte mindig a fej előre tolását ún. protractiot (ejtsd: protrakció) jelent. Általánosságban a nyaki görbület (ez is lordosis mint az ágyéki részen) fokozódásával jár együtt.

Mi történik ilyenkor a nyakunkban kicsit részletesebben?

Az alsó szakasz, előre hajlott (flexios) helyzetbe, a felső szakasz pedig hátrahajlott (extensios) helyzetbe kerül. Ezzel az alsó szakaszon található mély nyaki izmok elgyengülnek, megnyúlnak, nem fognak kellőképp működni. Szerepüket az előnyösebb helyzetbe került fejbiccentő izom fogja átvenni, ezzel túlterhelve azt. A feszes, túlműködő fejbiccentő fenntarthatja a fej protractioját, befolyásolja a nyaki mozgások tengelyét, és önmagában is fájdalmas triggerpontokat eredményezhet. (a triggerpontok olyan érzékeny, adott helyen kialakuló pontok, amik fő jellemzője a távoli területekre kisugárzó fájdalom).
A felső szakasz hátrahajlott helyzete a tarkó körüli izmok rövidülését okozza. A nyak feszessé, merevvé, korlátozottá válik.

A középső nyaki szakaszon klasszikusan túlmozgás alakul ki extensios (hátra hajlás) irányban. A túl mozgás a kis ízületek nem megfelelő helyen történő terhelését eredményezi, ami az ízületi kopások és meszesedések melegágya.

Mint azt már tudjuk a feszes izmokban számtalan triggerpont jelenhet meg, ezzel számos tünetet produkálva:

  • fejfájás (akár migrén szintű)
  • nyakfájás
  • fülzúgás
  • szédülés
  • kattogás
  • hányinger
  • kéz- és kar zsibbadás! (nem csak a sérv tünete)

A feszes izmok fontos ideg - és ér képleteket nyomhatnak, ezzel további fájdalmakat előidézve.
A kóros helyzet tartós fennállása porckorong sérvek kialakulásával járhat.

A fej helyzetének előre tolódása nagy mértékben (többszörösére) fokozza a nyak terhelését, ezzel tovább mélyítve a tüneteket.

A nyaki triggerpontok kezeléséhez mindenképp szakember segítségére van szükség. Nagyon sok esetben az aktív tornák nem elégségesek, manuális kezelések végzése indokolt. A korábban már említett szempontok értelmében- a túl mozgót stabilizáljuk, a nem mozgót mozgatjuk (nem csak egymás után, egy adott fogás közben is!) a feszeset lazítjuk, a gyengét erősítjük. Ezen lépcsők bármelyikének hiányában nem fog normalizálódni a nyakunk, fejünk helyzete, és panaszaink megmaradnak vagy visszatérnek.
Így a kezelése önállóan, szakember nélkül nem megoldható. Ebben az esetben mindenképp a megelőzésre kell helyeznünk a hangsúlyt.

A megelőzés:

  • szabályos, egyenes háttal ülés, görnyedés nélkül, megtámasztott derékkal és háttal, és ami fontos: enyhén behúzott nyakkal!
  • nyakunk időnként óvatos átmozgatás, pl. fejet oldalra dönteni, elfordítani, fejkörzéseket végezni, ideális esetben fejet- vállat- nyakat együtt, komplexen átmozgatni
  • trapéz izom nyújtása (lásd a képen)
  • A kézben/ ölben tartott mobiltelefonok magasabbra helyezése- ne lógjon a fej
  • a monitorok szemmagasságba állítása

Zsíros Brigitta gyógytornász, manuálterapeuta

CÍM

1214 Budapest, Kossuth Lajos utca 117.

TELEFON

+36-20-478-2889

E-MAIL

zsirosbrigitta@gmail.com

Nyitvatartás

Előzetes telefonos bejelentkezés szükséges!


HÉTFŐ

08:00 - 11:00

KEDD

Zárva

SZERDA

08:00 - 11:00

CSÜTÖRTÖK

Zárva

PÉNTEK

08:00 - 11:00

SZOMBAT

Zárva

VASÁRNAP

Zárva


Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el