Az ülés hatása a testünkre 3. rész

A háti szakasz helyzete nem változik olyan látványosan, mint az ágyéki szakaszé az ülés során (lásd 2.rész) Azonban a gerinc egyes részeit a valóságban nem lehet így elkülöníteni. A gerinc egy folyamatos összeköttetésekből álló komplex egységes rendszer. Ha az egyik része változik az a többire is hatással van. Ez már önmagában is hordozza a hát fájdalmainak kialakulását. A merev hát természetesen, mint komplex egész- a teljes gerinc mozgásait befolyásolni fogja és a már korábban említett megváltozott terhelés is elősegíti a problémás területek kialakulását.

Ezt tovább fokozza a hanyag tartás, a görbe háttal ülés, az asztalra könyökölés, a nem megfelelően megtámasztott gerinc, amik tovább növelik a terhet, az amúgy is legyengült gerinc tartó izomzatra.

Természetesen itt is érvényes: ami nem mozog, az rövidül, összetapad, korlátozza a mozgást. Fájdalmas izomcsomók jönnek létre a túlterhelt izmokban, mivel azok 10-12 órán át statikusan dolgoznak, szinte pihenő nélkül. A pihenő nem feltétlen a fekvést jelenti. Lehet egy átmozgatás, ami javítja a keringést is, segíti a szöveti elmozdulást, és könnyebé teszi a munkavégzést az izmok számára.

Háti szakaszunk lazítására kiválóan alkalmas pl. az SMR henger, az átmozgató gyakorlatok. Különösen fontos az erősítés- hogy méltó módon felkészítsük a terhekre 😊 mert egyenesen állni holnap is kell.

Meg kell említenem tovább a STRESSZt! A stressz hatására egy védekező reakció lép életbe - mint amikor megijesztelek :D csak nem 2 mp-re hanem folyamatosan. Ennek eredménye a behúzott nyak, fel- és előre húzott vállak. Ezek a tényezők befolyásolni fogják jelentősen a nyakat, de a vállak előre húzásával a hátunk is púposabb lesz. Ehhez hozzáadódik az életvitelünk (a hétköznapok és az ülve munkavégzés jellemzője is) hogy magunk előtt matatunk. Nem kell sem felfelé sem oldalra nyúlnunk, hátrafelé meg végképp nem. Ezek a háti szakaszunkat és a vállunkat is megmozgatná, de ez rendszerint kimarad a mindennapokból. A mellizom rövidülése pedig erősen korlátozza a lapockák mozgását is, súlyos esetben a gerinc kiegyenesítését is nehezíti.

Az általam leginkább kedvelt hátizom gyakorlatok a négykézláb/ térdelő támasz testhelyzetek. Kiválóan alkalmasak a gerinc korrigálására, átmozgatására, erősítésére. Az instabil helyzetek aktiválják a mély izomzatok. Ezek remek funkcionális gyakorlatok. Funkcionális azt jelenti, arra készíted fel, ami a dolga a hétköznapokon is- ez esetben arra, hogy tartsa egyenesen a gerinced miközben a térben elmozdulnak a végtagok. A gerinc ívének folyamatos korrigálása kiemelt fontosságú közben!

Zsíros Brigitta gyógytornász, manuálterapeuta

CÍM

1214 Budapest, Kossuth Lajos utca 117.

TELEFON

+36-20-478-2889

E-MAIL

zsirosbrigitta@gmail.com

Nyitvatartás

Előzetes telefonos bejelentkezés szükséges!


HÉTFŐ

08:00 - 11:00

KEDD

Zárva

SZERDA

08:00 - 11:00

CSÜTÖRTÖK

Zárva

PÉNTEK

08:00 - 11:00

SZOMBAT

Zárva

VASÁRNAP

Zárva


Az oldalt a Webnode működteti Sütik
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el